RODO

RODO w praktyce: Jak można przekazywać dane osobowe do Szwajcarii?

Prowadzimy kancelarię radców prawnych w Kaliszu
www.rybarczyk-kancelaria.pl

Przekazywanie danych osobowych do Szwajcarii jest przekazywaniem danych osobowych do Państwa Trzeciego na podstawie RODO.

Szwajcaria (a właściwie Konfederacja Szwajcarii) nie jest członkiem Unii Europejskiej. Nie jest też członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w którego skład wchodzą oprócz krajów Unii Europejskiej również Norwegia, Islandia i Lichtenstein).

Wielu polskich przedsiębiorców współpracuje z podmiotami szwajcarskimi, w szczególności w dziedzinie handlu, transportu i nowych technologii. W takich kontaktach gospodarczych zawsze będzie dochodzić do przekazywania danych do Szwajcarii, a zatem konieczne będzie wdrożenie odpowiednich procedur związanych z przekazywaniem danych do Państwa Trzeciego.

Pierwsze ułatwienie przychodzi nam w postaci Decyzji Komisji z dnia 26 lipca 2000 r. na mocy dyrektywy 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony danych osobowych w Szwajcarii. Przedmiotowa decyzja stwierdza, że Szwajcaria zapewnia właściwy poziom ochrony danych osobowych przekazywanych ze Wspólnoty. Dlaczego ta decyzja jest tak istotna? Jedną z podstaw przekazywania danych osobowych do Państwa Trzeciego jest art. 45 ust. 1 RODO:

Przekazanie danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej może nastąpić, gdy Komisja stwierdzi, że to państwo trzecie, terytorium lub określony sektor lub określone sektory w tym państwie trzecim lub dana organizacja międzynarodowa zapewniają odpowiedni stopień ochrony. Takie przekazanie nie wymaga specjalnego zezwolenia”.

Jest to najlepsza i najbezpieczniejsza podstawa przekazywania danych osobowych do Państwa Trzeciego. Wątpliwości mogą rodzić się w związku z tym, że wspomniana Decyzja Komisji z 26 lipca 2000 r. została wydana jeszcze pod rządami dyrektywy 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, a nie pod rządami RODO. Przedmiotowa Decyzja nie została jednak nigdy uchylona, podobnie jak i inne decyzje wydane w stosunku do innych państw. Powyższe oznacza, że Decyzja w stosunku do Szwajcarii nadal pozostaje w mocy, także pod rządami RODO. RODO nie doprowadziło bowiem do anulowania jakichkolwiek decyzji Komisji na podstawie dyrektywy 95/46/WE wydanych przed wejściem w życie RODO ani ich nie zmieniło. Na moment publikacji tego artykułu, doszło do wydania jednej decyzji na podstawie art. 45 RODO – w stosunku do Japonii. Obecnie trwają rozmowy na temat wydania kolejnej decyzji – w stosunku do Korei Południowej.

Odpowiadając zatem na zadane w tytule wpisu pytanie: do Szwajcarii można przekazywać dane osobowe i to w oparciu o art. 45 ust. 1 RODO. Nie oznacza to jednak, że administrator danych osobowych przekazujący dane do Szwajcarii jako Państwa Trzeciego jest zwolniony od jakichkolwiek obowiązków. Konieczne będzie wdrożenie odpowiednich procedur związanych z przekazywaniem danych do Państwa Trzeciego, w tym między innymi: opracowanie (lub zaktualizowanie) klauzul informacyjnych (czy też w ogóle wykonanie obowiązku informacyjnego wobec osób, których dane są przekazywane do Szwajcarii), uzupełnienie odpowiednich rubryk w Rejestrze Czynności Przetwarzania Danych, a także (przed rozpoczęciem przekazywania danych) dokonanie oceny skutków dla ochrony danych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s