RODO

RODO w praktyce: Numer rejestracyjny samochodu jako dana osobowa – najnowsze orzeczenie NSA

cropped-logo-1.png
www.rybarczyk-kancelaria.pl

Kilka dniu, 28 czerwca 2019 r., temu Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że numery rejestracyjne samochodów wpisywane do parkometrów nie są danymi osobowymi.

Sprawa dotyczyła uchwały Rady Miasta Warszawy co do ustalenia strefy płatnego parkowania. Uchwałę zaskarżył jeden z mieszkańców Warszawy, twierdząc, że uchwała narusza jego prywatność i jest niezgodna z ówcześnie obowiązującą ustawą o ochronie danych osobowych. Podawane w parkometrze numery rejestracyjne są przetwarzanie w systemie, który obsługuje strefę płatnego parkowania. System nadzorowany jest przez Zarząd Dróg Miejskich. Problem wyniknął z tego, że podawanie numerów rejestracyjnych miało powstrzymać „handel” biletami parkingowymi. Zindywidualizowanie danego biletu i przechowywanie danych z biletu w systemie miało zapobiegać handlowi biletami.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że numery rejestracyjne stanowią dane osobowe, a zatem ich przetwarzanie musi opierać się na konkretnych podstawach przetwarzania, jednak ustawa o drogach publicznych nie zawiera takiego przepisu.

Finalnie sprawa trafiła do NSA, który – przeciwnie niż WSA w Warszawie – stwierdził, że numery rejestracyjne nie stanowią danych osobowych. Orzeczenie wydaje się mieć niebagatelne znaczenie dla samorządów (w szczególności w zakresie kosztów dostosowywania parkometrów do wymagań RODO), a także podejścia do ochrony danych osobowych.

Z jednej strony pojawia się argumentacja (przedstawiona przez Miasto Warszawa), że numery rejestracyjne samochodu są powiązane z samym autem, a nie właścicielem. W końcu danym samochodem wcale nie musi jeździć właściciel, a opłatę za parkowanie może wnieść inna osoba np. użytkownik czy najemca samochodu. Na podstawie samych numerów rejestracyjnych podanych w parkometrze nie można stwierdzić, kto zaparkował samochód. Z drugiej strony część środowiska prawniczego (np. Pan dr Paweł Litwiński) nie zgadza się z orzeczeniem NSA, wskazując, że status numerów rejestracyjnych auta jest podobny do statusu adresu IP, który – zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – stanowi danę osobową. Skoro ten status jest podobny, to dlaczego numery rejestracyjne mają być traktowane w inny sposób?

Główna 1
www.rybarczyk-kancelaria.pl

Nasz komentarz

W ocenie naszej Kancelarii orzeczenie NSA wydaje się błędne. Dane osobowe powinny dawać przynajmniej możliwość ustalenia na ich podstawie tożsamości osoby fizycznej. W końcu samochód jest rejestrowany na daną osobę (lub osoby). Numer rejestracyjny zatem pozwala zidentyfikować konkretną osobę fizyczną, a skoro tak, to spełnia definicję danej osobowej z RODO. Kolejnym argumentem jest obecna tendencja do coraz szerszej ochrony danych osobowych. Innymi słowy – obecnie nie zawęża się zakresu przedmiotowego pojęcia danych osobowych, a wręcz przeciwnie – rozszerza się je. Orzeczenie NSA jest przeciwne tej tendencji i może osłabić dbałość o ochronę danych osobowych w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s