Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego, a przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być:
1) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;
2) powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 ksh sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników;
3) udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
Dotychczas podjęcie uchwał w/w sprawach wymagało uprzedniego wspólnego rozpatrzenia tych spraw (o których mowa w art. 231 § 2 ksh) przez zgromadzenie. Do 1 marca 2019 r. obowiązywał bowiem zakaz rozstrzygania o sprawach pozostających wyłącznie w kompetencji zwyczajnego zgromadzenia wspólników poza zgromadzeniem (art. 231 § 4 ksh w brzmieniu przed nowelizacją).
Natomiast od 1 marca 2019 r. zwyczajne zgromadzenia dotyczące podejmowania uchwał również będą mogą odbywać się w tzw. trybie obiegowym, jeżeli:
- wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte albo
- wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na głosowanie pisemne.
Na podstawie art. 18 pkt 7 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym z dnia 9 listopada 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244) został uchylony art. 231 § 4 ksh. Oznacza to, że został zniesiony zakaz podejmowania uchwał w trybie obiegowym na zwyczajnym zgromadzeniu. Jednakże, zgodnie z treścią art. 227 § 2 ksh, skorzystanie z trybu obiegowego będzie wymagało zgody wszystkich wspólników.