Poradniki

Jak uzyskać poradę prawną w kancelarii?

W naszej kancelarii w Kaliszu jako radcy prawni często udzielamy różnych porad prawnych. Na czym w zasadzie polega udzielanie porad prawnych i czym się różni porada prawa od innych usług radcy prawnego? W myśl z art. 4 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej.

porady prawne kalisz kancelaria
Porady prawne w kancelarii – na czym polegają?

W myśl. art. 6 ust. 1 tej ustawy świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Porady prawne zatem zostały wyraźnie wyróżnione jako odrębna forma świadczenia pomocy prawnej przez radców prawnych.

Najprościej rzecz ujmując, porada prawna jest zwykle ustną informacją przekazywaną Klientowi przez radcę prawnego w przedmiocie przedstawionego przez Klienta problemu. Radca prawny, analizując sytuację faktyczną Klienta pod kątem prawnym, udziela Klientowi wszelkich niezbędnych informacji co do możliwych kroków prawnych. Jednocześnie radca prawny ostrzega przed ryzykiem przy podejmowaniu danych czynności prawnych (jeśli takie dostrzega). Udzielając porady prawnej, radca prawny nie występuje de facto w roli pełnomocnika, gdyż udziela Klientowi informacji na potrzeby samego Klienta, który dalej będzie działać samodzielnie. Niezwykle często jednak dochodzi do sytuacji, w których uzyskana przez Klienta porada prawna doprowadza do nawiązania dalszej współpracy z radcą prawnym. Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, w których problemy prawne naszych Klientów są o wiele bardziej skomplikowane aniżeli wydawało się samym Klientom. W takich sytuacjach pomoc radcy prawnego lub adwokata może okazać się nieodzowna i potrzebna.

Porada prawna zawsze powinna mieć formę ustną – tym różni się od opinii prawnej, która sporządzana jest na piśmie i stanowi pogłębioną analizę przedstawionego problemu prawnego. Pamiętać należy o tym, że porada prawna zwykle nie opiera się jedynie na przeprowadzeniu wywiadu z Klientem. Niejednokrotnie w celu udzielenia precyzyjnej i pewnej odpowiedzi konieczna jest analiza dokumentów, które dotyczą sprawy np. umów, korespondencji, odpisów ksiąg wieczystych, decyzji administracyjnych czy też orzeczeń sądów. Radca prawny w celu dokładnego zbadania sprawy musi bowiem opierać się również na dokumentacji – podobnie jak lekarz, który w celu postawienia diagnozy musi zbadać pacjenta. Analiza dokumentacji oraz rozmowa z Klientem są zatem niezbędnymi elementami, które pozwalają radcy prawnemu udzielić precyzyjnej porady prawnej.

Ewa Rybarczyk, Daniel Rybarczyk

logo_ blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s