Prawo rodzinne

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka
Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka (Źródło obrazka)

Czy jest możliwe zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka? Odpowiedź brzmi: NIE. Zamiast tego ustawodawca przewidział instytucję powództwa o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, której przyjrzymy się w tym artykule.

Przepis art. 78 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi wyraźnie:

Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka.

Uzasadnienie nowelizacji kro

Wprowadzenie instytucji powództwa o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa w 2009 r. uzasadniono koniecznością zawarcia kompromisu pomiędzy zasadą „prawdy genetycznej” a zasadą ochrony dobra dziecka. Przed nowelizacją mężczyzna, który uznał dziecko mógł żądać unieważnienia uznania z powołaniem się na błąd. Obecnie konieczne jest wytoczenie odrębnego powództwa.

Przeczytaj również: Czym jest dobro dziecka?

Termin do wystąpienia z powództwem

Termin do wystąpienia z powództwem o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa dla mężczyzny, który uznał ojcostwo wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Jeśli natomiast do uznania doszło przed narodzeniem się dziecka, termin może rozpocząć swój bieg najwcześniej w dniu narodzin. Należy pamiętać, że mężczyzna nie może wystąpić z omawianym powództwem po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Podobnie nie można żądać ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa po śmierci dziecka. Wyjątek z tym zakresie występuje, gdy uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka – wtedy można wystąpić z żądaniem bezskuteczności uznania ojcostwa, ale powództwo powinno być wytoczone do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność.

Przeczytaj również: Władza rodzicielska po rozwodzie

Legitymacja do wytoczenia powództwa

Z ustaleniem bezskuteczności uznania ojcostwa może wystąpić zarówno mężczyzna, który uznał dziecko, jak i matka dziecka oraz samo dziecko. Skupmy się jednak na mężczyźnie w roli w powoda. Zgodnie z brzmieniem art. 82 § 1 kro, mężczyzna wytacza powództwo przeciwko dziecku i matce (współuczestnictwo konieczne). Natomiast jeśli matka nie żyje, powództwo wytacza się tylko przeciwko dziecku. W sytuacji, gdy możliwe jest ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa po śmierci dziecka, w miejsce dziecka w procesie wchodzi kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Ewa Rybarczyk, Daniel Rybarczyk

cropped-logo_-blog

Źródło:

– K. Gromek, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2016

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s