Prawo cywilne

Wydziedziczenie dziecka

Exif JPEG
Wydziedziczenie dziecka (Źródło obrazka)

Wydziedziczenie syna lub córki może nastąpić jedynie w testamencie. Jego skutkiem jest pozbawienie wydziedziczonego prawa do zachowku.

Przesłanki wydziedziczenia

Kodeks cywilny przewiduje trzy wyłączne przesłanki uzasadniające wydziedziczenie. Dziecko uprawnione do zachowku, które spadkodawca chce wydziedziczyć, może zostać wydziedziczone, jeżeli:

  • wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
  • dopuścił (dopuściła) się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Przynajmniej jedna z wyżej wymienionych przesłanek musi wystąpić, aby można było w ogóle myśleć o wydziedziczeniu dziecka. Ważnym jest również, aby przyczyna wydziedziczenia została dokładnie określona w treści testamentu. Należy także ściśle trzymać się wskazanych przesłanek np. wyjście córki za mąż za kandydata, którego nie akceptował ojciec – spadkodawca, nie jest przesłanką wydziedziczenia, gdyż nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jednak hulaszcze życie, zażywanie narkotyków czy głęboki alkoholizm mogą być już uznane za uporczywe postępowanie będące sprzeczne z tymi zasadami.

Przeczytaj również: Komu przysługuje prawo do zachowku?

Wpływ przebaczenia na wydziedziczenie

Wydziedziczenie nie będzie skuteczne, jeżeli spadkodawca przebaczył uprawnionemu do zachowku. Jeśli zatem dziecko, które miałoby zostać wydziedziczone, gdyż np. nie odwiedzało ojca przez długie lata i nie interesowało się jego życiem, a więc uporczywie nie dopełniało wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych, uzyskało od ojca przebaczenie, to wydziedziczenie nie będzie możliwe.

Wydziedziczenie wnuków?

Należy pamiętać, że wydziedziczenie dziecka nie oznacza automatycznego wydziedziczenia wnuka. Skutki wydziedziczenia nie rozciągają się bowiem na zstępnych wydziedziczonego (np. na wnuków wydziedziczonego dziecka spadkodawcy). Wnuki mają bowiem swoje własne prawo do zachowku po zmarłym dziadku.

Przeczytaj również: Kiedy można odwołać darowiznę?

Testament negatywny

Co jednak w sytuacji, gdy w testamencie widnieje postanowienie o wydziedziczeniu, ale nie mieści się ono w żadnej przesłance przewidzianej przez Kodeks cywilny? Doktryna i orzecznictwo przyjmują, że w takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z tzw. testamentem negatywnym. Nie ma on skutków wydziedziczenia tzn. nie pozbawia prawa do zachowku, ale jedynie wyłącza daną osobę z kręgu spadkobierców ustawowych. Podobnie będzie, jeśli spadkodawca wskazał w testamencie np., że wydziedzicza syna, jednak nie podał przyczyny wydziedziczenia. Jeśli testament nie będzie zawierał innych rozrządzeń co do spadku, wtedy najpewniej będziemy mieli do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, jednak – na mocy testamentu – wyłączony syn nie będzie w ogóle dziedziczył.

Ewa Rybarczyk, Daniel Rybarczyk

cropped-logo_-blog

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s