Poradniki, Prawo cywilne

Dostałem pozew. Co Dalej?

Główna 2
Kruczek – Blog prawniczy. Dostałem pozew. Co dalej?

Dostałeś pozew rozwodowy, pozew o zapłatę, jakikolwiek pozew i nie wiesz co dalej? Zastanawiasz się, czy musisz odpowiadać? Cóż, jest kilka kroków, które zawsze będą takie same w każdym przypadku. Należy pamiętać, że pozew zawsze inicjuje postępowanie cywilne. W tym przypadku mówimy o procesie cywilnym, w którym dwie strony najczęściej mają sprzeczne interesy. Jeśli dostałeś pozew, powinieneś zająć stanowisko w sprawie i odpowiedzieć na zarzuty powoda. Jeśli pozostaniesz bierny, wtedy ryzykujesz, że Sąd wyda tzw. wyrok zaoczny, czyli wyrok bez Twojej obecności, od którego jednak będzie Ci przysługiwał sprzeciw.

Przeczytaj również: Jak napisać dobry pozew?

Warto znać swoje prawa

Jeśli jednak zdecydowałeś się na to, żeby być aktywny w sprawie (co rekomendujemy), to wraz z pozwem powinieneś otrzymać zawiadomienie z Sądu zawierające pouczenie o Twoich prawach oraz, ewentualnie, o pierwszym terminie rozprawy. Pełna lista Twoich praw jest wskazana w art. 206 Kodeksu postępowania cywilnego. Warto się z nią zapoznać.

Wnieś odpowiedź na pozew

Masz przede wszystkim prawo wnieść tzw. odpowiedź na pozew, czyli pismo, w którym zaprezentujesz, jak dana sprawa wygląda z Twojego punktu widzenia, a także przedstawisz swoje żądania i argumenty. Zgodnie z art. 207 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, odpowiedź na pozew można wnieść przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę. Termin na wniesienie odpowiedzi na pozew wyznacza przewodniczący i nie może on być krótszy niż 2 tygodnie (będzie on wskazany na pouczeniu, które dostaniesz wraz z pozwem). Odpowiedź na pozew to nic innego, jak pismo stanowiące lustrzane odbicie pozwu – tylko, że od strony pozwanego. Masz prawo wskazać w nim, czego żądasz (czy zgadzasz się z pozwem, czy wnosisz o jego oddalenie, w jakiej części). Pamiętaj również o tym, że w odpowiedzi na pozew powinieneś/powinnaś zawrzeć wszystkie swoje wnioski i wskazać na wszelkie znane Ci dowody. Jeśli pominiesz jakieś twierdzenie lub dowód i będziesz chciał/chciała je powołać na dalszym etapie postępowania, może się okazać, że Sąd uzna takie działanie za spóźnione i oddali Twój wniosek.

Możesz wytoczyć powództwo wzajemne

Ponadto w odpowiedzi na pozew masz prawo wytoczyć powództwo wzajemne (o ile w danym przypadku jest ono dopuszczalne). Powództwo wzajemne pozwany może wytoczyć wtedy, gdy jego roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia – chodzi tu o związek opierający się choć w części o taką samą podstawę faktyczną lub prawną. Jak już wskazano, są sprawy, w których przepisy zabraniają wytaczania powództwa wzajemnego np. w sprawach o rozwód i separację.

Dalsze pisma procesowe

Należy również zwrócić uwagę, że przed pierwszą rozprawą przewodniczący może zobowiązać strony do wniesienia dalszych pism procesowych. Oznacza to, że przewodniczący może wyznaczyć powodowi termin do wniesienia tzw. repliki na odpowiedź na pozew, a następnie umożliwić pozwanemu ustosunkowanie się do tej repliki. Przyznanie takich uprawnień leży jednak tylko w gestii przewodniczącego i nie jest regułą.

Sprawa Cię przerasta? – idź do prawnika!

Pamiętaj, że odpowiedź na pozew to dopiero Twoja pierwsza czynność w sprawie, a może okazać się, że będzie ich jeszcze wiele. Pilnuj terminów procesowych, korespondencji oraz zapoznaj się z przepisami procedury cywilnej. Jeśli jednak sprawa Cię przytłacza lub gubisz się w gąszczu przepisów, skontaktuj się z radcą prawnym lub adwokatem, który będzie mógł udzielić Ci porady prawnej lub poprowadzić sprawę w Twoim imieniu.

Przeczytaj również: Po co iść do prawnika?

Ewa Rybarczyk, Daniel Rybarczyk

cropped-logo_-blog

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s