Wywiady

Wywiad z prawnikiem: Konrad Siekierda – Prawnik przedsiębiorców

konradsiekierda-pngMówi o sobie „Prawnik przedsiębiorców”, pracuje w firmie, która obsługuje polskie i zagraniczne podmioty gospodarcze, szczególnie interesują go fuzje i przejęcia. Aplikant, bloger, przyszły radca prawny i doradca restrukturyzacyjny: w kolejnej odsłonie „Wywiadu z prawnikiem” rozmawiamy z Panem Konradem Siekierdą.

Kruczek – Blog prawniczy: Skąd pojawił się u Pana pomysł na prowadzenie bloga poświęconego prawnym aspektom prowadzenia działalności gospodarczej.

Konrad Siekierda: Po pierwsze, szeroko pojęte prawo gospodarcze od zawsze stanowiło przedmiot moich zainteresowań.  Już w czasie studiów starałem się zgłębiać wiedzę  z tej tematyki poprzez uczestnictwo w konferencjach naukowych, działalność w organizacjach studenckich oraz obserwowanie najwybitniejszych przedstawicieli doktryny. Nawet moja praca dyplomowa została poświęcona tym zagadnieniom. Po drugie, zauważyłem, że w sieci brakuje informacji na temat aspektów prawnych prowadzenia biznesu pochodzących od osób, które na co dzień zajmują się świadczeniem takich usług. W związku z tym blog stał się połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

K: Dlaczego, w Pana ocenie, prawo gospodarcze jest niezwykle interesujące na tle innych dziedzin prawa?

K.S.: Prawo gospodarcze jest niezwykle szeroką  i zróżnicowaną gałęzią i to właśnie te cechy powodują, że obsługa firm jest tak pasjonująca. W zależności od przedmiotu działalności klienta, wyzwania z jakimi  przyjdzie się mierzyć  prawnikowi są odmienne.  Trzeba nie tylko zrozumieć  i potrafić  prawidłowo interpretować odpowiednie przepisy prawa, ale także wiedzieć jak funkcjonuje biznes, na czym polega i następnie dobierać właściwe rozwiązania.

K: Z jakimi problemami prawnymi borykają się dziś najczęściej polscy przedsiębiorcy?

Graphs of financial analysis - IsolatedK.S.: Prawda jest taka, że świadomość prawna przedsiębiorców w Polsce jest na niskim poziomie. W rezultacie są oni narażeni na szereg ryzyk, które nierzadko prowadzą do ich upadłości. Jednym z największych problemów przedsiębiorców jest zdecydowanie niestabilność przepisów  określających prawne ramy ich działalności. W szczególności dotyczy to prawa podatkowego, którego częstotliwość zmian nie pozwala na stworzenie długoterminowej strategii rozwoju. W przypadku młodych przedsiębiorców, a w szczególności star-upów najtrudniejsze jest zrozumienie systemu prawnego i odnalezienie się w gąszczu przepisów.

K: W jaki sposób prawo unijne wpływa dziś na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce?

K.S.: Unijne prawo reguluje szereg istotnych kwestii z punktu widzenia przedsiębiorcy, mających niebagatelny wpływ na prowadzenie biznesu np. możliwość założenia i prowadzenia firmy w innych krajach członkowskich UE.  Ponadto istnieje szereg rozporządzeń, dyrektyw i innych aktów regulujących różne obszary aktywności gospodarczej. Można się zastanawiać, czy kierunek w jakim zmierza obecnie ustawodawca unijny jest właściwy, a więc tworzenie coraz większej liczby przepisów. Czasem pozostawienie przedsiębiorcom większej swobody w kreowaniu zasad działania na danym rynku może zapewnić lepsze efekty.

K: Czy obecne prawo jest przyjazne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą? Co można zmienić?

K.S.: Dla osób rozpoczynających działalność i rozumiejących system prawny, istniejące prawo nie stanowi żadnej bariery. Natomiast inaczej jest w przypadku, gdy zaczynamy prowadzić firmę bez jakiegokolwiek zapoznania się przepisami. Wtedy sytuacja wygląda zgoła odmiennie i zmienia się sposób postrzegania rzeczywistości. Odnośnie potrzeby zmian, to po raz kolejny muszę odwołać się do prawa podatkowego. Zdecydowanie trzeba stworzyć bardziej transparentny i przewidywalny system. Nie widzę także potrzeby wprowadzania do obrotu gospodarczego nowych konstrukcji prawnych, czego przejawiam są np. zamiary stworzenia tzw. uproszczonej spółki akcyjnej. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest opracowanie programów zapewniających dostęp do źródeł finansowania oraz wszelkie ulgi podatkowe.

K: Mówi się, że wielkie miasto to wielki biznes. Czy można jednak być prawnikiem przedsiębiorców w mniejszych ośrodkach?

Technology conceptK.S.: Trudno mi mówić o mniejszych ośrodkach, ponieważ sam pracuję w Krakowie, jednym z największych miast w Polsce. Pewne jest jedno – wszędzie tam gdzie jest biznes tam niemal zawsze potrzebna jest pomoc prawna. Liczba problemów, z jakimi przychodzi się mierzyć przedsiębiorcom jest naprawdę imponująca. Samodzielne zajmowanie się wszystkimi sprawami nie pozwala skupić się na podstawowej działalności, a więc zarządzaniu i rozwijaniu biznesu. Zakres świadczonych usług prawnych jest podobny bez względu na miejsce prowadzenia działalności. Stworzenie odpowiedniej strategii oraz właściwe rozpoznanie i zrozumienie potrzeb rynku są nieodzowne.

K: Pan już wybrał sferę prawa, w której chciałby się Pan specjalizować. Czy specjalizacja jest dziś dla prawnika kluczem do sukcesu czy może jednak utrudnia kompleksową obsługę Klientów?

K.S.: Specjalizacja jest tylko jedną z możliwych dróg do sukcesu, ale nie jedyną. W ostatnim czasie jest to niezwykle nośne hasło i szeroko wykorzystywane przez wszelkie media. Nie można być specjalistą od wszystkiego – to jest pewne, jednak zamykanie się na inne dziedziny prawa również nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku kariery zawodowej. Posiadając pewien bagaż doświadczeń i odpowiedni zasób wiedzy można myśleć nad wyborem konkretnej specjalizacji. Należy także uwzględnić zapotrzebowanie rynku na usługi danego specjalisty, bo nieprzemyślana decyzja może przynieść więcej strat i frustracji niż zysku.

K: Rozwój w branży prawniczej do podstawa. Skąd dziś młody prawnik może czerpać wiedzę i doświadczenie na temat prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej?

K.S.: Dostęp do wiedzy jest obecnie niemal nieograniczony.  Według mnie jednym z lepszych źródeł jest korzystanie z porad mądrzejszych i bardziej doświadczonych kolegów z branży. Ponadto coraz więcej radców prawnych i adwokatów decyduje się na dzielenie wiedzą poprzez prowadzone przez siebie blogi prawnicze, nagrania wideo czy autorskie podcasty. Natomiast zdecydowanie najlepsze rezultaty daje praca z klientami, gdzie trzeba stawić czoło rzeczywistym problemom i ponieść odpowiedzialność za podjęte decyzje.

K: Jeśli nie prawo, to co? Co robiłby Pan, gdyby nie był Pan prawnikiem?

Dobre pytanie, nigdy dokładnie się nad tym nie zastanawiałem. Jedną z alternatyw byłaby zapewne działalność w sektorze finansów. Nawet obecnie, jako prawnik staram się zgłębiać wiedzę w tej dziedzinie, co sprawia mi dużą satysfakcję. Pracując na co dzień z przedsiębiorcami często mam styczność z dokumentacją finansową firmy, a wiedza z zakresu np. sprawozdawczości finansowej znacznie ułatwia zrozumienie położenia danego przedsiębiorcy.

K: Żyjemy tu i teraz, ale zawsze myślimy o tym, co będzie. Jakie są Pana plany na przyszłość?

K.S.: Plany na przyszłość są ambitne. Odnośnie kariery zawodowej to w najbliższych latach zamierzam zdobyć licencję doradcy restrukturyzacyjnego oraz uzyskać tytuł zawodowy radcy prawnego. Oczywiście dalej będę rozwijał prowadzonego bloga i dzielił się wiedzą z czytelnikami.  Mam też pomysł na stworzenie własnego biznesu i mam nadzieję, że w tym roku uda się poczynić istotne kroki w jego realizacji. Czas pokaże co uda się osiągnąć. Tymczasem trzymajcie kciuki!

Przeczytaj również inne wywiady z serii „Wywiad z prawnikiem„.

 

cropped-logo_-blog

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s