Prawo rodzinne

Władza rodzicielska po rozwodzie

o-CHILDREN-OF-DIVORCE-facebook
Władza rodzicielska po rozwodzie (Źródło obrazka)

Wiele osób decydujących się na rozwiązanie swojego małżeństwa przez rozwód martwi się tym, w jaki sposób będzie mogło opiekować się dziećmi po rozwodzie. Otóż uregulowanie władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron postępowania rozwodowego jest koniecznym elementem wyroku rozwodowego.

Obowiązkowy element wyroku rozwodowego

Należy pamiętać, że w wyroku rozwodowym Sąd ma obowiązek orzec o tym, w jaki sposób będzie wykonywana władza rodzicielska przez oboje rodziców, ale tylko w stosunku do wspólnych dzieci stron (a więc nie w stosunku np. do dzieci jednego z małżonków z poprzedniego małżeństwa) i jednocześnie w stosunku do dzieci małoletnich (np. nie można orzec o wykonywaniu władzy rodzicielskiej w stosunku do 19-letniego dziecka, gdyż nie pozostaje ono już pod władzą rodzicielską rodziców z uwagi na swoją pełnoletniość).

Sposoby uregulowania władzy rodzicielskiej

Strony postępowania rozwodowego mogą przedstawić Sądowi porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej. Sąd uwzględni to porozumienie, jeśli będzie ono zgodne z dobrem dziecka. O tym, czym jest dobro dziecka, pisaliśmy już w artykule „Czym jest dobro dziecka?”.

Jeśli natomiast takiego porozumienia nie będzie, wtedy Sąd ma wiele możliwości w kwestii uregulowania władzy rodzicielskiej, a mianowicie może:

 • pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom,
 • powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę drugiego,
 • ograniczyć władzę rodzicielską obojga rodziców,
 • pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców,
 • zawiesić władzę rodzicielską jednemu lub obojgu rodziców,

Obecna tendencja ustawodawcy zmierza do pozostawienia władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Najczęściej jednak strony postępowania wnoszą o pozostawienie władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi z ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica np. do współdecydowania o określonych sferach życia dziecka (edukacji, leczeniu, religii itp.). Przy rozstrzygnięciu ograniczającym władzę jednego z rodziców, miejsce zamieszkania dziecka automatycznie będzie znajdować się w miejscu zamieszkania tego rodzica, któremu pozostawiono pełnię wykonywania władzy rodzicielskiej.

Władza rodzicielska a alimenty i kontakty z dzieckiem

Należy pamiętać, że odrębnie od uregulowania władzy rodzicielskiej, Sąd rozwodowy orzeka także o kosztach utrzymania dziecka, a także o kontaktach z dzieckiem. Nawet jeśli jedno z rodziców zostanie pozbawione władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym, to może być obciążone kosztami utrzymania dziecka, a także nadal ma prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem (chyba że Sąd kontakty ograniczy lub zakaże ich utrzymywania).

Przeczytaj również:

 1. Egzekwowanie prawa do kontaktów z dzieckiem
 2. Zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego jako pozytywne przesłanki rozwodu
 3. Negatywne przesłanki rozwodowe

Ewa Rybarczyk, Daniel Rybarczyk

cropped-logo_-blog

Źródło:

– K. Gromek, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2016

11 myśli w temacie “Władza rodzicielska po rozwodzie”

 1. Niestety od kilku lat nie dogadujemy się z mężem, dochodzi nawet do przemocy fizycznej 😦 Wreszcie odważyłam się na ostateczny krok – rozwód. Chciałabym pozbawić go władzy rodzicielskiej, żeby nie krzywdził więcej dzieci. Potrzebna mi tylko jakaś dobra kancelaria adwokacka wrocław jest dosyć dużym miastem a ja potrzebuję kogoś naprawdę dobrego, kto pomoże mi wygrać sprawę.

  Polubienie

  1. Szanowna Pani, prowadzimy kancelarię w Kaliszu, ale świadczymy usługi na terenie całej Polski. Jeśli jest potrzebna pomoc prawna we Wrocławiu, również możemy pomóc i poprowadzić sprawę. Mamy również doświadczenie w zakresie reprezentacji przed sądami wrocławskimi. W razie pytań, proszę o kontakt z Kancelarią pod numerem 533 467 277. Zawsze możemy porozmawiać. Z poważaniem, Daniel Rybarczyk, radca prawny.

   Polubienie

 2. Rozwód jest trudnym czasem nie tylko dla współmałżonków, ale i dzieci. Dlatego należy zrobić wszystko, aby relacje między rodzicami po rozwodzie były jak najlepsze.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s