Wywiady

Wywiad z prawnikiem: Kinga Mierzyńska – blog „Inspiracja dla Prawnika”

Kinga Mierzyńska - KNMP
Kinga Mierzyńska

Zainteresowana prawem cywilnym, rozwojem osobistym, public relations. Od prawie trzech lat prowadzi bloga „Inspiracja dla Prawnika” o studiowaniu prawa z pasją. Z Kingą Mierzyńską – studentką III roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawiają Ewa Rybarczyk i Daniel Rybarczyk, Kruczek – Blog prawniczy.

Kruczek – Blog prawniczy: Skąd zrodził się u Pani pomysł na prowadzenie bloga o studiowaniu prawa?

Kinga Mierzyńska: Pomysł na bloga powstał jeszcze na etapie nauki w liceum. Szukałam w Internecie porad związanych ze studiowaniem prawa dotyczących m.in. rekrutacji, przedmiotów, kół naukowych czy dodatkowych projektów i konkursów. Niestety, moje poszukiwania nie przyniosły oczekiwanych wyników. Postanowiłam wtedy, że wraz z rozpoczęciem studiów prawniczych wystartuję z moim autorskim projektem, czyli blogiem „Inspiracja dla Prawnika”. Blog w zamyśle miał być źródłem informacji o studiowaniu prawa z pasją, a z czasem stał się również misją edukacyjną. Na blogu publikuję inspirujące artykuły, wartościowe wywiady oraz wiele różnorodnych wpisów, w ramach których dzielę się moją wiedzą, przemyśleniami czy dotychczasowym doświadczeniem. Głównie piszę o aspektach prawa cywilnego, karierze w dyplomacji, rozwoju osobistym oraz kreowaniu marki studenta. Staram się zachęcać młodych ludzi, aby byli mecenasami swojej kariery.

K: Pani blog odróżnia się od wielu innych blogów prawniczych. Jaka idea przyświeca „Inspiracji dla prawnika”?

K.M.: Mój blog jest wyjątkowy, ponieważ pokazuje prawo z perspektywy studenta. Większość blogów prowadzonych jest przez profesjonalnych prawników lub dany dział kancelarii prawnych. Po za tym grupą docelową bloga są zarówno licealiści planujący studia na wydziałach prawa i administracji jak również studenci, aplikanci czy młodzi prawnicy zaczynający karierę w zawodzie.

Moją misją jest udowodnienie, że można studiować prawo z pasją, wyróżnić się na tle innych studentów i mądrze wykorzystać pięć lat studiów. Chciałabym zachęcić innych studentów, aby w pierwszej kolejności stawiali na rozwój osobisty, każdą wolną chwilę poświęcali na zdobywanie wiedzy i doświadczenia czy inwestowali w naukę języków obcych. Wiedza to w zawodzie prawnika podstawa działalności.

Moim celem jest również motywowanie czytelników bloga, aby postanowili, że nie zrezygnują póki nie osiągną obranego celu, nawet gdy napotkają po drodze wiele trudności. Aby podążali za marzeniami, raz osiągając sukces, innym razem ponosząc porażkę, ale traktując wszystko jak bezcenne doświadczenie. Okres studiów to czas wyjątkowy – warto wykorzystać go najlepiej jak potrafimy.

KM 6
Moją misją jest udowodnienie, że można studiować prawo z pasją, wyróżnić się na tle innych studentów i mądrze wykorzystać pięć lat studiów.

K: W jaki sposób znajduje Pani czas na studiowanie i działalność na łamach „Inspiracji dla prawnika”?

K.M.: Jestem na trzecim roku, więc mój tydzień studencki jest niezwykle aktywny. Priorytetem są studia, wybór promotora i tematu pracy magisterskiej. Poza tym odbywam staż w Kancelarii Notarialnej i praktykuję w Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej. Dlatego też każdą wolną chwilę staram się poświęcić na przygotowanie nowych wpisów na bloga. Myślę, że kluczem do sukcesu jest dobra organizacja czasu, wytrwałość w działaniu oraz systematyczność. W każdy weekend przygotowuje wstępny plan pracy i tygodniowe cele, które chciałabym w danym czasie osiągnąć. Zawsze mam przy sobie kalendarz, który bardzo ułatwia planowanie. Poza tym korzystam z takich aplikacji jak Any.do czy Evernote. Mimo wszystko pamiętam, że zdrowie jest priorytetem, więc uwzględniam w harmonogramie czas na aktywność fizyczną, odpoczynek i pasje. Równowaga pomiędzy studiami, pracą i dodatkowym aktywnościami oraz zdrowy dystans do wszystkiego co mnie otacza, sprawia, że działam z motywacją i uśmiechem na twarzy.

K: Stara się Pani inspirować innych do działania. A czym Pani się inspiruje?

K.M.: Prawo reguluje praktycznie każdy aspekt naszego życia, dlatego inspirację do działania czy stworzenia nowych wpisów na bloga stanowią dla mnie książki, filmy, artykuły o rozwoju osobistym, wywiady z innymi prawnikami. Na początku mojej działalności czerpałam inspirację z projektu „Pokój Adwokacki”, którego pomysłodawczynią jest adw. Joannna Parafianowicz.

Jako prawnik in spe czerpię inspirację z wiedzy i doświadczenia autorytetów w dziedzinie prawa takich jak prof. Ewa Łętowska, prof. Maciej Gutowski, prof. Małgorzata Gersdorf, prof. Adam Strzembosz czy prof. Andrzej Rzepliński.

Według mnie największym motywatorem do inspirowania siebie i innych jest działanie z pasją, świadomość uciekającego czasu i ogromna chęć nieustającego rozwoju.

K: Czy zostanie prawnikiem było zawsze Pani marzeniem?

KM 3
Według mnie największym motywatorem do inspirowania siebie i innych jest działanie z pasją, świadomość uciekającego czasu i ogromna chęć nieustającego rozwoju.

K.M.: Prawo jest moją pasją, więc studia prawnicze były dla mnie naturalnym wyborem. W liceum byłam w klasie humanistyczno-prawnej. Brałam również udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawie. Poza tym jestem osobą, która lubi się uczyć, wertować podręczniki, spędzać wieczory w bibliotece, jak również dzielić się tą wiedzą z innymi, pomagać, inspirować, kształtować świadomość prawną, a w ramach tych studiów mogę to wszystko połączyć i stawiać sobie nowe cele. Ponadto studia prawnicze umożliwiają uniwersalny rozwój naukowy i zawodowy. Absolwenci prawa to osoby wszechstronnie wykształcone, dlatego też zostanie prawnikiem zawsze było moim marzeniem, ale też poczuciem, że w tym zawodzie mogę realizować moją życiową misję i pomagać innym, a to przynosi największą satysfakcję z wykonywanego zawodu.

K: Które dziedziny prawa są Pani najbliższe?

K.M.: Interesuje się prawem cywilnym oraz prawem rodzinnym. W tych dziedzinach prawa chciałabym się rozwijać naukowo i specjalizować jako profesjonalny prawnik. Niemniej jednak w kręgu moich zainteresowań jest również prawo konstytucyjne, mediacja aribtraż prawo dyplomatyczne oraz prawa człowieka.

K: Najlepsi prawnicy, to tacy, którzy wykonują swój zawód z pasją. Każdy jednak potrzebuje czasem odskoczni. Czy ma Pani pasje poza prawem?

K.M.: Oczywiście! Jestem pasjonatką historii i kultury dwudziestolecia międzywojennego. Uwielbiam książki związane z życiem codziennym i niecodziennym w przedwojennej Polsce m.in. biografie, wspomnienia, pamiętniki ale też literaturę faktu. Myślę, że doskonale odnalazłabym się w tamtejszych realiach. Dla mnie świat XX-lecia międzywojennego miał czar, klasę i wartość, którymi moglibyśmy inspirować  się w dzisiejszych czasach.

K: Jakimi cechami, Pani zdaniem, powinien odznaczać się idealny prawnik?

K.M.: Według mnie prawnik powinien odznaczać się szerokimi horyzontami intelektualnymi, wysoką kulturą osobistą oraz brakiem oportunizmu w myśleniu. Bez względu na to czy wykonuje zawód adwokata, radcy prawnego czy notariusza powinien szukać niekonwencjonalnych rozwiązań, nie poddawać się zawczasu i nie tracić motywacji mimo wielu przeciwności.

Jeśli miałabym wskazać konkretne cechy idealnego prawnika to wybrałabym odpowiedzialność, determinację, gotowość do ciężkiej pracy, życzliwość wobec ludzi, zorientowanie na cel, dobrą organizację i dyscyplinę pracy, pasję do wykonywanej pracy, zwracanie uwagi na detale, uczciwość, poczucie etyki zawodowej, sprawną  komunikację oraz umiejętność kształtowania wizerunku.

Idealny prawnik swoim działaniem budzi zaufanie do prawa i utwierdza innych w przekonaniu, że prawo to wartość.

K: Rynek prawniczy jest obecnie bardzo nasycony. Czy Pani zdaniem student prawa może podjąć jakiekolwiek działania, aby wyróżnić się na rynku już na etapie studiów?

K.M.: Zdecydowanie tak! Studenci prawa nie mogą pozwolić, aby brak wystarczającej praktyki wstrzymywał ich przed działaniem. Już na etapie studiów powinni uczyć się i zdobywać doświadczenie, aby z czasem stać się wzorem do naśladowania. Doświadczenie można zdobywać w kołach naukowych, stowarzyszeniach, samorządzie studenckim czy na praktykach zawodowych. W każdym z tych miejsc mamy do czynienia z innymi ludźmi, działającymi w branży, którzy mogą dostrzec nasz zapał do pracy, umiejętności i chęć rozwoju. Zachęcam również studentów, aby zakładali blogi – pokazując tym samym, że już teraz są specjalistami np. w prawie autorskim.

Polecam także mój artykuł „Zwycięzcy się nie tłumaczą, czyli być jak Harvey Specter„ oraz „Kodeks młodego prawnika” dostępny na stronie Marketing dla prawników, który może zainspirować studentów prawa do działania i podjęcia nowych wyzwań.

K: Od wielu lat mówi się o tym, że najważniejsza jest praktyka. W jaki sposób można ją zdobyć podczas studiów prawniczych?

K.M.: Uważam, że budowanie marki na studiach jest ważnym elementem rozwoju osobistego i przyszłej kariery zawodowej. Studenci muszą postanowić, że nie zrezygnują póki nie osiągną celu, jakim jest bycie ekspertem w swojej dziedzinie.  Oprócz systematycznej nauki warto korzystać z możliwości dostępnych w ramach studiów. Na mojej Alma Mater działa około 15 Kół Naukowych, Samorząd Studencki, Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa. Ponadto wiele propozycji oferuje Biuro Karier.  Zachęcam studentów do udziału w konkursach i konferencjach naukowych. Warto  również spróbować swoich sił jako Ambasador portalu studenckiego lub firmy takiej jak EY lub Deloitte. Jeśli interesujemy się prawami człowieka możemy aplikować o staż w fundacji lub oddziale organizacji np. Amnesty International. W ostatnim czasie zauważyłam również wiele nowych form współpracy oferowanych przez Kancelarie Prawne, które poszukując praktykantów organizują dni otwarte lub warsztaty, które odbywają się bezpośrednio w ich siedzibie.

Wszelka aktywność zawodowa jakiej podejmiemy się na studiach zaowocuje bezcennym doświadczeniem, ale jest też świetną okazją do networkingu i nawiązywania nowych znajomości.

Moja rada – nie bójmy się próbować nowych rzeczy. Jak mówił Theodore Roosevelt – „zawsze, kiedy Cię pytają, czy potrafisz coś zrobić, powiedz im <Oczywiście, że potrafię!> – i zajmij się zdobywaniem informacji, jak to zrobić.”

K: Czy Pani zdaniem zawód prawnika nadal jest zawodem prestiżowym?

K.M.: Według mnie zawód prawnika jest zawodem prestiżowym, aczkolwiek prestiż ten nie powinien być budowany na bazie bogato urządzonej nowoczesnej kancelarii zlokalizowanej w centrum miasta, szafy pełnej formalnych strojów, drogich dodatków i samochodu równego sześciocyfrowej sumie.

Zawód prawnika tak długo będzie uznawany za zawód prestiżowy jak długo samo środowisko przestrzegać będzie wartości i zasad wpisanych w praktykę zawodu zaufania publicznego.

W moim przekonaniu niezbędnym jest posiadanie warsztatu pracy, wzbudzanie zaufania i podejmowania działań, które odzwierciedlać będą profesjonalizm. Aktualnie potrzebni są prawnicy kompetentni, odważni, gotowi do ponoszenia odpowiedzialności za swoje decyzje i nie bojący się posiadania własnego zdania oraz podążania za wartościami i chronienia ich w czasach kryzysu. Temida – symbol prawa – ma opaskę na oczach, ale prawnik – profesjonalista, nie może przymykać oczu na pewne sytuacje i ulegać presji, jaka może być wywierana na nim przez  tzw. otoczenie.

Prawnik jest zawodem zaufania publicznego, co ugruntowano m.in. w art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zawód ten określany jest jako świadczenie pewnej pomocy innym osobom, z reguły w sytuacjach zagrożenia dla ich dóbr. W związku z tym, zachęcam z całego serca wszystkich prawników in spe i wszystkich działających już w zawodzie adwokata czy radcy prawnego, aby swoją postawą oraz działalnością zawodową budzili zaufanie do prawa. A zdobycie i utrzymanie tego zaufania jest wartością świadczącą o prestiżu zawodu prawnika.

K: Czy wybrała już Pani dla siebie konkretną drogę zawodową po ukończeniu studiów?

K.M.: Prawo jest dziedziną, która rozwija człowieka w wielu kierunkach, więc jestem świadoma spektrum możliwości, jakie czekają na mnie po ukończeniu studiów i obronie pracy magisterskiej. Niemniej jednak chciałabym nadal łączyć rozwój naukowy z zawodowym. Dlatego też myślę zarówno o studiach doktoranckich jak i o podjęciu aplikacji adwokackiej.

logo_ blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s