Poradniki

Po co iść do prawnika?

Temida
Po co iść do prawnika? (Źródło obrazka)

Polacy mają to do siebie, że są specjalistami od wszystkiego. Każdy z nas jest przecież lekarzem, prawnikiem, budowlańcem, finansistą, a na stanowisku selekcjonera polskiej reprezentacji każdy sprawdziłby się lepiej niż Adam Nawałka. Czasem jednak rzeczywistość okazuje się zbyt brutalna i trudna, co zmusza nas do skorzystania z pomocy specjalistów. Czy warto zatem chodzić do prawników? W którym momencie powinienem poprosić o poradę radcę prawnego lub adwokata?

Wiedza i doświadczenie

Każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Obecnie niemalże każda wiedza jest ogólnodostępna, a przepisy prawa, literatura prawnicza oraz treści orzeczeń są na wyciągnięcie ręki – ograniczeniem jest jedynie czas i dobre chęci. Jednakże nawet najmądrzejsza książka nie zastąpi wiedzy i doświadczenia osoby, która odbyła 5 lat ciężkich studiów, a potem przebyła mozolą i pełną wyrzeczeń drogę do uzyskania uprawnień zawodowych radcy prawnego lub adwokata. Zakładając, że profesjonalny pełnomocnik uzyskał drogę do zawodu poprzez odbycie aplikacji i złożenie egzaminu zawodowego, oznacza to 8 lat ciężkiej nauki, podczas której zdobył szeroką teoretyczną i praktyczną wiedzę z dziedziny prawa. Radca prawny i adwokat powinni być zatem gwarancją dołożenia należytej staranności przy świadczeniu pomocy prawnej.

Nie każda sprawa jest trudna, ale…

Oczywiście nikt nie jest zmuszany do tego, aby odwiedzać prawnika, kiedy pojawi się jakikolwiek problem prawny. Wiele spraw nie wymaga za każdym razem pomocy pełnomocnika np. sprawa rozwodowa bez orzekania o winie, gdzie oboje małżonkowie godzą się na rozwód, sprawa o stwierdzenie nabycia spadku czy też sporządzenie prostej umowy sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że nawet w takich sprawach pomoc prawnika jest niepotrzebna. Częstokroć to właśnie najprostsze z pozoru sprawy, przekształcają się z czasem w wielkie problemy prawne.

Przeczytaj również: Jak napisać dobrą umowę?

Zawsze jednak trzeba wyczuć moment, w którym wiemy, że nie możemy sobie już poradzić, a każdy nasz błąd może słono kosztować. Bardzo często słyszy się o przypadkach, kiedy dana osoba nawet w trudnej sytuacji prawnej działała na własną rękę, co często doprowadzało do przegrania sprawy lub doprowadzenia jej do takiego momentu, w którym nie można już było uzyskać pozytywnego rezultatu.

Czy warto?

Zatem warto korzystać z pomocy profesjonalnych pełnomocników, jednak należy też pamiętać, że za każdym razem nasza relacja z adwokatem lub radcą prawnym powinna być oparta na zaufaniu. Powinniśmy korzystać z pomocy profesjonalistów, którym ufamy. Rolą każdego adwokata i radcy prawnego jest niejako „przejęcie” problemu prawnego swojego klienta i działanie na korzyść obsługiwanego podmiotu. Obecnie rynek usług prawnych jest bardzo nasycony oraz konkurencyjny. Wszyscy, którzy chcą skorzystać z pomocy prawników mają zatem bardzo duży wybór przy poszukiwaniu pomocy prawnej – warto zatem korzystać z tego wyboru przy ochronie swoich praw.

Ewa Rybarczyk, Daniel Rybarczyk

cropped-logo_-blog

1 myśl w temacie “Po co iść do prawnika?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s